O Jurku

Jerzy Owsiak (ur. 6 października 1953 r. w Gdańsku) - polski dziennikarz radiowy i telewizyjny.

Założyciel i prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, główny pomysłodawca i realizator corocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, twórca jednego z największych festiwali w Europie - Przystanku Woodstock.

Vloger, prowadzi codzienny videoblog: http://kreciola.tv/channel/blog

Jurek na Facebooku: https://www.facebook.com/jerzyowsiak

Aktualnie Jurek regularnie vloguje w serwisie WOŚP Kręcioła.TV i prowadzi autorską audycję w Antyradiu – Zaraz Będzie Ciemno, w każdy poniedziałek o godz. 20:00.

Jurek jest także witrażystą i posiada uprawnienia psychoterapeuty.

Jest żonaty, jego żona Lidia Niedźwiedzka-Owsiak jest dyrektorem ds. medycznych Fundacji WOŚP. Mają dwie córki – Olę i Ewę.

Działalność artystyczna
Dzięki znajomości z Wojciechem Waglewskim Jurek Owsiak zaistniał w środowisku muzycznym. Z założonym przez siebie Towarzystwem Przyjaciół Chińskich Ręczników od 1988 roku pojawiał się na koncertach Voo Voo oraz zaczął prowadzić w Rozgłośni Harcerskiej autorską audycję.

Po zakończeniu współpracy z Rozgłośnią prowadził radiowy program "Brum" (w latach 1991 – 1994) na falach PR Programu III. Audycja była nadawana w piątki. W latach 1994-1999 zmieniła nazwę na "Się kręci".

Następnym radiowym przedsięwzięciem Jurka była audycja "Kręcioła", nadawana przez Program Pierwszy Polskiego Radia. Kolejną aktywnością Jurka była sobotnia audycja na falach Radia RMF FM. Jednak po konflikcie z władzami stacji audycja została zdjęta z anteny po kilku wydaniach.

Na przełomie lat 1999 i 2000 Jurek Owsiak współpracował z TVP. Od grudnia 1991 zaczął przygotowywać dla Dwójki program "Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki", który od lata 1994 zmienił nazwę na "Dziura w koszu", a od 1996 - na "Kręcioła”.

W 2007 powrócił do radia. 4 lutego na antenie radia WAWA Jurek zainaugurował Dźwiękoszczelny Magazyn Jurka Owsiaka. Następnie audycję o tej samej nazwie prowadził w Radiu EskaRock w każdą niedzielę od godziny 21:00.

W styczniu 2012 Jurek wrócił do radiowej Trójki, gdzie do czerwca 2016 roku prowadził reaktywowany magazyn Się Kręci. W czerwcu 2016 roku Jurek odszedł z Programu III w proteście przeciw zmianom wprowadzanym przez nowe, polityczne władze Polskiego Radia.

W 2007 roku podjął się tworzenia młodzieżowego kanału O.TV (Owsiak.TV) na platformie N, następnie jego programy można było oglądać na kanale młodzieżowym ZigZap w platformie CYFRA +. Do 2014 r. prowadził serwis internetowy www.owsiaknet.pl. Obecnie prowadzi vlog w serwisie WOŚP - Kręcioła.TV.

Jerzy Owsiak jest współautorem książki Orkiestra Klubu Pomocnych Serc, czyli monolog - wodospad Jurka Owsiaka, w której zawarty jest wywiad-rzeka prowadzony przez Bartłomieja Dobroczyńskiego, jest autorem książki o historii WOŚP: Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni - 20 lat graniaRazem z Janem Skaradzińskim napisał książę Przystanek Woodstock - historia najpiękniejszego festiwalu świata .Jurek kierował także redakcją książki „Opowiedz swoją historię” zawierającej zbiór kilkuset opowieści o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Organizowanie koncertów
Jerzy Owsiak pod koniec lat 80. i w latach 90. XX w. zajmował się organizacją wielu imprez rockowych. Zorganizował serię koncertów-maratonów muzycznych, których wspólną cechą była jego charakterystyczna konferansjerka oraz udział czołówki polskich zespołów rockowych owych czasów. Były to m.in:
* Letnia zadyma w środku zimy - w klubie "Stodoła", Warszawa - 27 stycznia 1989 (debiut organizatorski), 1991
* Zadyma na Torwarze, Warszawa 1989
* 50 Rock'n'rolli Na l Maja - w kubie Fugazzi, Warszawa 1992
* Warsaw - Berlin 2 Step - Agrykola, Warszawa 1993
i wiele innych.

W latach 1991 i 1992 kierował razem z Walterem Chełstowskim Festiwalem w Jarocinie. Z tym samym zespołem zorganizował też pierwszy Przystanek Woodstock w 1995 r., który stał się największą plenerową imprezą rockową w Polsce i Europie.